Jak dbać o nowy tatuaż

Jak obchodzić się z tatuażem po jego wykonaniu

Tatuaż jest wspólną pracą, zarówno artysty jak i osoby tatuowanej. Przed wykonaniem tatuażu należy wiedzieć że prawidłowa pielęgnacja w okresie gojenia jest równie ważna jak samo wykonanie tatuażu. Odpowiednia pielęgnacja tatuażu w okresie gojenia ma kluczowe znaczenie dla jego ostatecznej jakości. Nieprawidłowe dbanie o gojący się tatuaż oraz niestosowanie się do zaleceń może skutkować uszkodzeniem tatuażu oraz pogorszeniem jego walorów estetycznych. Zaniechanie właściwej pielęgnacji oraz ignorowanie zaleceń może w skrajnych przypadkach prowadzić do powikłań zdrowotnych.

 

Jak prawidłowo przebiega proces gojenia tatuażu:

W pierwszym okresie (1-3 dni):

  1. Tatuaż należy smarować maścią wspomagającą gojenie (np,  Alantan, Bephanten, wazelina ,masło do tatuażu) oraz stosować opatrunek z folii spożywczej przez okres wskazany przez tatuatora. Przed każdą zmianą opatrunku należy obowiązkowo umyć ręce.
  2. Tatuaż należy zachować w czystości, nie należy go nadmiernie moczyć. Zmieniając opatrunek tatuaż należy delikatnie przemywać niedużą ilością bieżącej, letniej wody z użyciem mydła. Nie należy używać myjek, gąbek, peelingu. Takie działanie może podrażniać tatuaż.
  3. Nie powinno się stosować mocno perfumowanych kosmetyków oraz tych zawierających alkohol. Tatuaż należy osuszyć czystym, suchym ręcznikiem papierowym. Nie zaleca się stosowania ręczników wielokrotnego użytku.
  4. Zaleca się chronić tatuaż przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi jak np. otarcia, uderzanie. Intensywna praca mięśni może prowadzić do niepożądanego naprężania i urazów skóry (np. praca fizyczna, joga, gimnastyka, siłownia).
  5. W czasie gojenia nie zaleca się opalania tatuażu. Należy unikać solarium oraz intensywnej ekspozycji na słońce prze okres 1 miesiąca.
  6. Przed wykonaniem tatuażu oraz w okresie gojenia zaleca się unikanie spożywania alkoholu. Alkohol osłabia odporność organizmu, a ponadto podnosi ciśnienie, co powoduje zwiększenie krwawienia, utrudniającego proces gojenia. Należy unikać również dużych ilości kawy.

W drugim okresie gojenia (4-14 dni):

  1. Tatuaż należy smarować kremem 2/3 razy dziennie(Alantan, Bephanten). W tym okresie nie używamy folii do zabezpieczenia tatuażu.
  2. Tatuaż nie powinien być nadmiernie moczony w wodzie (basen, kąpiele, sauna) prze okres przynajmniej 14 dni od wykonania.
  3. Nadal nie zaleca się opalania. Solarium oraz intensywna ekspozycja na słońce nie jest wskazana(1 miesiąc od wykonania).
  4. Nadal wskazane jest chronić tatuaż przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi patrz punkt 4 powyżej( przez okres przynajmniej 14 dni)
  5. W trakcie gojenia tatuaż może się łuszczyć i swędzieć i jest to zjawisko naturalne. Tatuażu nie należy drapać pomimo swędzenia. W przypadku pojawienia się strupków lub złuszczania naskórka nie należy ich zdrapywać ani przyspieszać tych procesów w inny sposób.

 

Po zakończeniu procesu gojenia (po około 14 dniach):

  1. Zaleca się nawilżanie skóry po każdej kąpieli.
  2. Zaleca się unikania długiej ekspozycji na słońce lub korzystania z solarium. Jeśli jest to niemożliwe należy używać kremów z wysokim filtrem.


ALTERNATYWA DLA FOLII czyli SECOND SKIN  (po 1 dniu):

Istnieje możliwość zastosowania opatrunku okluzyjnego typu second skin. Tego typu opatrunek ma charakter przezroczystego plastra (filmu) i działa na zasadzie "sztucznej skóry" przylegając ściśle do świeżego tatuażu. Plaster chroni skórę, nie zsuwa się i nie przemieszcza. Przez co najmniej 12 godzin po ukończeniu tatuażu należy pielęgnować skórę tradycyjnie, czyli za pomocą preparatów natłuszczających i folii. Po tym czasie należy umyć tatuaż, dalej osuszyć tatuowane miejsce a następnie nakleić opatrunek. Ochronny opatrunek second skin można nosić zależnie od zaleceń producenta przez 3-5 dni bez potrzeby zmian folii i czynności z tym związanych. Opatrunek typu second skin jest szczególnie skuteczny podczas gojenia małych tatuaży lub tatuaży zlokalizowanych w miejscach gdzie założenie folii jest uciążliwe(dłonie, twarz, szyja).

Dodatkowo opatrunek:

  • chroni przed zakażeniem
  • nie zakłóca swobodnego oddychania skóry
  • doskonale dopasowuje się do kształtów ciała
  • umożliwia stałą kontrolę stanu tatuażu
  • można go bezboleśnie zdjąć przy użyciu wody, równocześnie nie podrażniając nowo utworzonego naskórka
  • jest wodoodporny, co umożliwia codzienną higienę ciała

Klient może nabyć opatrunek w studio w dniu sesji.  Studio nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne powikłania wynikające z użycia przez klientów własnych opatrunków nieznanego pochodzenia. Opatrunek można założyć samodzielnie po 1-szym dniu gojenia. 
Jeden opatrunek starcza na 3-5 dni noszenia bez konieczności zdejmowania lub pielęgnacji tatuażu.

 

Możliwe reakcje skóry po wykonaniu tatuażu:

Proces gojenia tatuażu zawsze jest kwestią indywidualnej reakcji na tatuaż. Różne rodzaje tatuażu charakteryzują się różnym stopniem ingerencji w skórze. Lokalizacja tatuażu na ciele również ma bezpośredni wpływ na przebieg procesu gojenia. W związku z tym opisane reakcje mogą pojawiać się w różnym nasileniu i przebiegać w różnym tempie i czasie.

ODRĘTWIENIE – USTĘPUJE PO 24 H

Może wystąpić również chwilowe odrętwienie oraz pulsowanie w miejscu wykonania tatuażu. Objawy zwykle zaczynają ustępować po 24h od wykonania.

ZACZERWIENIENIE – USTĘPUJE PO 48 H

Zaczerwienienie jest reakcją skórną powstałą przez naruszenie tkanki oraz podrażnienie skóry. Występuje praktycznie zawsze, chociaż bywa często prawie niezauważalne.

OPUCHLIZNA – USTĘPUJE PO 48 H

Opuchlizna powstaje przy delikatnej skórze oraz przy długich sesjach. Możemy doświadczyć tego objawu również w miejscach takich jak dłonie, stopy okolice kości.

GORĄCZKA – USTĘPUJE PO 24 H

Może wystąpić podniesiona temperatura organizmu oraz ogólne zmęczenie. Jest to reakcja na wykonany zabieg oraz bezpośrednią ingerencję mechaniczną.

OCZYSZCZANIE – USTĘPUJE PO 3 DNIACH

W kolejnych godzinach z tatuowanego miejsca będzie wydzielać się osocze. Razem z nim organizm będzie pozbywał się resztek tuszu.

POTÓWKI – USTĘPUJE PO 3 DNIACH

W początkowym okresie gojenia możemy zaobserwować pojawiające się pod folią potówki, czyli małe, swędzące krostki. Spożywanie wapnia może rozwiązać ten problem.

ZASINIENIE – USTĘPUJE PO 5-7 DNIACH

Siniaki występują w miejscach najdelikatniejszych, najczęściej towarzyszą tatuażowi wykonywanemu na żebrach, stopach, dłoniach oraz w okolicach kości.

ZGRUBIENIE KONTURU – USTĘPUJE PO 5-7 DNIACH

W miejscach blisko kości może dojść do zgrubienia konturu, jest to miejscowa opuchlizna -
w tym czasie kontur może wydawać się krzywy, jednak to minie wraz z ustąpieniem objawu.

ZŁUSZCZANIE NASKÓRKA – POJAWIA SIĘ PO 7 DNIACH

W miejscu tatuażu możemy zaobserwować łuszczący się płatkami naskórek. Proces ten może budzić niepokój, jednakże jest on zjawiskiem naturalnym i pożądanym. Po zejściu starej warstwy naskórka tatuowane miejsce pokrywa się świeżym, zdrowym naskórkiem. Wówczas tatuaż uznajemy za zagojony. Dotyczy to szczególnie wzorów o dużym obszarze wypełnienia.

OBJAWY NIEPOŻĄDANE – WYMAGA KONSULTACJI LEKARSKIEJ

  • obfite krwawienie z tatuowanego miejsca
  • zaropienie bądź objawy zakażenia
  • wysypka w miejscu wykonania wzoru (na i wokół tatuażu)
  • brak czucia w tatuowanym miejscu i okolicy
  • stan zapalny i owrzodzenie
  • ziarnistość skóry
  • atrofia mięśni, osłabienie mięśnia

SPOKOJNIE! 🙂 Większość wymienionych powikłań nie ma prawa się wydarzyć przy zachowaniu odpowiedniej BHP pracy oraz przy wyborze właściwych, sterylnych narzędzi ze sprawdzonego źródła. Pozostałe objawy, takie jak wysypka bądź ziarnistość, mogą być spowodowane reakcją alergiczną organizmu. Warto wiedzieć, że odsetek uczuleń na tusze jest bardzo niski. Aby zapewnić bezpieczeństwo oraz najwyższą jakość usług w studio Projekt Tatuaż stosujemy wyłącznie barwniki zgodne z rozporządzeniem Unii Europejskiej REACH.

Odpowiedzialność za ewentualne skutki wynikające z ignorowania podanych zaleceń ponosi klient. Tatuator jest w stanie zagwarantować właściwą higienę jedynie do momentu zakończenia pracy, reszta sukcesu zależy od samego klienta.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu ze studiem drogą mailową: kontakt@projekttatuaz.pl

Top